نقد و بررسی

آشنایی با انواع پستە در ایران

پستە بە عنوان یکی از مهمترین و خوشمزە ترین خشکبار در ایران و جهان می باشد ، و از ارزش غذایی فوق العادە بالای برخوردار است. بهترین نوع پستە در جهان مربوط بە ایران است کە دارای انواع شور و شیرین ،خام و بودادە می باشد. چگیت نمکی به عنوان یکی از بزرگترین تامین کننده های آجیل و خشکبار ایران به صورت تخصصی محتوای دست اول در این باره برای شما تهیه نموده تا با اطلاعات مناسب در این زمینه انواع پسته را بشناسید. در صورت نیاز به خرید انواع پسته به بخش فروشگاهی وب سایت چگیت نمکی مراجعه فرمایید.

آشنایی کوتاه با درخت پستە؛

درخت پستە در مرکز و شرق آسیا می روید درحال حاضر انواع پستە درایران کاشت می شود
گل درختان پستە در دونوع نر و مادە بر روی درختان جدا از هم است،گلهای پستە و میوە آن بەصورت خوشەای می باشد.

انواع پستە موجود در ایران

پستە فندوقی

پستە فندوقی با ظاهری زیبا و شبیە فندق وکمی بزرگتر از آن و بە نسبت بقیە پستە کمی ریزتر می باشدو قیمت آن نسبت بە پستە های دیگر کمتر است وبە آن لقب پستە؛اقتصادی؛ دادە شدە است.

blank

پستە کلە قوچی

مثل پستە فندوقی ظاهر گردی دارد پستە کلە قوچی کە از اسمش مشخص است ظاهرش از پستە فندوقی بزرگتر می باشد ودهانش نسبت بە پستە فندقی بازتر است و قیمتش هم از پستە فندقی بالاتر می باشد.

blank

پستە احمد آقایی

نسبت بە پستە فندوقی و کلە قوچی ظاهری کشیدە تری دارد،پستەای با ظاهری با دامی می باشد و دهانش نسبت بە بقیە پستەها بازتر است و رنگش بە نسبت سایر پستە ها سفید تر و روشنتر است و بە همین دلیل ظاهری زیبا لقب ؛زیباترین پستە ؛ را بەخود گرفتە است.

اگر بە دنبال پستەای با ظاهر زببا و شیک و قیمت مناسب هستید این نوع پستە را پیشنهاد می کنیم.

blank

پستە اکبری

این نوع پستە ،پستەای لوکس و شیک و مجلسی میباشد کە با ظاهری دو سر باز وخندان کامل میباشد کە بە آن اصطلاح لقب ؛دو سر خندان؛ بەخود گرفتە است. برای مهمانی های لوکس وشیک شما این نوع پستە زیبا را پیشنهاد می کنیم.

blank

انواع پستە از نظر طعم

پستە خام

پستە خام علاوە بر پوستە درونی سخت ،یک پستە درونی نرم و سبز و صورتی دارد کە عطرش هم فوق العادە است.خرید این نوع پستەاز انواع برشتە و چاشنی زدە آن آسانتر است زیرا اگر پستە کهنە و نامرغوب باشد پوستە رویی آن لیز و بدبو میشود.

blank

پستە برشتە سادە

این نوع پستە فقط برشتە میشود و نمک و یا هیچ افزودنی دیگری بە آن اضافە نمی شود و سالمترین نوع پستە می باشد.

پستە برشتە و نمکی

پستەای کە هنگام برشتە شدن بەآن نمک اضافە میکنند.

blank

پستە چاشنی زدە

انواع چاشنی پستە برای طعم دار کردن آن می باشد،نمک،جوهر لیمو،سرکە،آبلیمو ،زعفران،سنگ زعفران،گلپر و حتی آویشن.
برخی از انواع پستە های بودادە و چاشنی زدە شور و ترش می باشند.

پستە شکستە با دستگاە

برای جدا کردن مغز پستە از پوستە سخت آن ودیگری شکستن پستە های بستە و تبدیل نمودن آن بە پستەهای خندان از دستگاە استفادە می شود.
بە هر حال پستە های چاشنی زدە و بودادە بسیار بسیار خوشمزە می باشند ،کە در این میان معمولا سالمترین نوع پستە ،پستە برشتە شدە بدون افزودنی است.

blank

خواص پسته

فواید مصرف پسته

به نظر می‌رسد مصرف پسته می‌تواند فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را در افرادی که دیابت ندارند، تا حدودی کاهش دهد. با اینکه پسته حاوی مقدار زیادی کالری است، اما مصرف آن در مقدارهای معمولی باعث افزایش وزن یا چاقی نمی‌شود.

شواهد علمی نشان می‌دهد که مواد مغذی پسته می‌تواند تأثیرات مثبتی روی سلامتی داشته باشند.

کمک به سلامت قلب

مطالعه‌ای که در مجله تغذیه بالینی آمریکا (American Journal of Clinical Nutrition) منتشر شده‌است، پسته را به‌عنوان ماده غذایی کاهنده کلسترول تأیید می‌کند. پژوهشگران این مرکز، ۲۸ بزرگ‌سال که سطح کلسترول بد (LDL) آن‌ها، بالاتر از حد مجاز بود و بیماری دیگری در آن‌ها گزارش نشده بود را مورد بررسی قرار دادند. رژیم‌های مورد آزمایش شامل یک رژیم غذایی کم‌چربی بدون پسته، یک رژیم غذایی سالم با یک وعده پسته و یک رژیم سالم با دو وعده پسته بود. نتیجه رضایت‌بخش بود. سطح LDL افرادی که پسته خورده بودند کاهش‌یافته بود.

blank

کمک به سلامت چشم

لوتئین و زیگزانتین تنها کاروتنوئیدهای موجود در شبکیه و عدسی چشم هستند. نتایج مطالعات اپیدمیولوژیک (همه‌گیرشناسی) نشان می‌دهند، رژیم‌های غذایی سرشار از لوتئین و زیگزانتین می‌توانند به کاهش ابتلا به بیماری و آب‌مروارید کمک کنند. ماکولا بیماری شبکیه چشم است که با بالا رفتن سن بروز می‌کند. در این بیماری لکه زرد داخل چشم از بین می‌رود. کاروتنوئیدها با چربی موجود در وعده غذایی بهتر جذب می‌شوند. به همین دلیل پسته که حاوی چربی خوب است، جذب لوتئین و زیگزانتین خودش را برای بدن آسان‌تر می‌کند.

کمک به کنترل وزن

مصرف پسته به‌عنوان میان‌وعده می‌تواند به کاهش وزن و همین‌طور حفظ وزن مناسب کمک کند. همچنین به دلیل چربی‌های خوب، فیبر و پروتئین می‌تواند کمک کند تا گرسنگی بین وعده‌های غذایی را از بین برود. اسنک حاوی پسته می‌تواند به خاطر احساس سیری که ایحاد می‌کند کمک کند تا وعده بعدی غذا را شروع نکنید.

تحقیقی از دانشکده پزشکی UCLA نشان داد افرادی که پسته را جایگزین اسنک‌های مضر کردند (درحالی‌که پسته ۲۰ درصد کالری کل آن‌ها را به مدت سه هفته تشکیل می‌داد) هیچ اضافه‌وزنی نداشتند و درحالی‌که کلسترول HDL آن‌ها افزایش نشان می‌داد، کلسترول کل ایشان کاهش یاغته بود.

منبع: UCLA

کمک به بهبود عملکرد جنسی مردان

نشان داده‌شده که پسته تأثیر مثبتی روی توان جنسی مردان دارد. مطالعه‌ای توسط بخش دوم اورولوژی بیمارستان آموزشی و تحقیقاتی آتاتورک در ترکیه و در سال ۲۰۱۱ انجام شد. افرادی هرروز برای مدت سه هفته ۱۰۰ گرم از این آجیل را در وعده ناهار مصرف کردند؛ به‌نحوی‌که پسته ۲۰ درصد کالری روزانه آن‌ها را شامل می‌شد. همه این افراد مردان متأهلی که حداقل برای مدت ۱۲ ماه قبل از این مطالعه اختلال نعوظ (ED) داشته و در بازه سنی ۳۸ تا ۵۹ سال بودند. این مردان سبک زندگی مشابهی را فرا گرفتند. تنها تفاوت آن‌ها افزودن پسته به رژیم غذایی برخی از آنان بود.

این مردان بهبود قابل‌توجهی در اختلال نعوظ و سطح چربی خونشان داشتند. احتمالاً یکی از دلایلی که این آجیل به بهبود اختلال نعوظ کمک می‌کند میزان اسیدآمینه غیرضروری آرژنین بالایی دارد. ظاهراً این میزان اسیدآمینه غیرضروری آرژنین، انعطاف‌پذیری شریان‌های بدن را حفظ کرده و جریان خون را با بالا بردن اکسید نیتریک، ترکیبی که رگ‌های خونی انعطاف‌پذیر می‌کند، افزایش می‌دهد.

blank

کمک به بهبود دیابت

مطالعه‌ای که در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا انجام شد و در سال ۲۰۱۵ منتشر گردید، اثر مصرف روزانه پسته روی نمودار نسبت لیپید به لیپوپروتئین، کنترل قند خون، التهاب بدن و گردش خون بزرگ‌سالان مبتلابه دیابت نوع ۲ را مورد بررسی قرار داد. شرکت‌کنندگان به دو دسته تقسیم شدند، یک گروه رژیم غذایی مناسب و بدون پسته و گروه دیگر از رژیم غذایی که پسته ۲۰ درصد کالری مصرفی آن را تشکیل می‌داد استفاده کردند.

به نظر نمی‌رسید پسته بر کنترل قند خون تأثیرگذار باشد، ولی تأثیر مثبتی روی نسبت‌های کلسترول خوب به بد، کلسترول و تری گلیسیریدها داشت. دیابت خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد؛ بنابراین خوردن پسته به‌طور منظم به‌عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم می‌تواند به دفع مسائل جدی قلب کمک کند. کاردیومتابولیک مجموعه‌ای از چند اختلال است که به چربی مرتبط‌اند و همراه باهم باعث افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی، عروقی و دیابت می‌شوند.

اگر بە دنبال پستەای با قیمت مناسب و خوب هستید فروشگاە چگیت نمکی را برای خرید شما پیشنهاد می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *